Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

17/01/2023

Montaż rolet zewnętrznych niesie ze sobą wiele korzyści. Głównym powodem, dla którego decydujemy się na ich instalacje jest ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz zmniejszenie przenikającego z zewnątrz zimna. Dodatkowymi atutami są również zniwelowanie wglądu do wnętrza naszego domu przez przechodniów oraz uciążliwego hałasu. Zastanawiając się nad zakupem rolet zewnętrznych warto wybrać opcję wyposażoną w zwijaną moskitierę, która skutecznie zapobiega przedostawaniu się dokuczliwych owadów. Jak zatem zamontować rolety zewnętrzne? Jakich pomiarów musimy dokonać? Od czego zależy wybór poszczególnej wersji montażowej? O tym wszystkim dowiesz się poniżej.

Wybór wersji montażowej – od czego zależy?

Wybór wersji montażowej rolet zewnętrznych w głównej mierze zależy od etapu budowy domu. Najlepiej jeszcze przed zakończeniem stanu surowego otwartego domu zdecydować się na instalację tego rodzaju rolet. Dzięki czemu, w trakcie wznoszenia ścian zewnętrznych mamy możliwość zastosowania kaset nadprożowych. Kasety te pozwalają na ich całkowite zamaskowanie pod tynkiem tym samym, zwiększając izolację termiczną rolety. Wnętrze kasety nadprożowej zawiera grubą wkładkę izolacyjną, do której możemy dostać się poprzez zdejmowaną osłonę od wnętrza pomieszczenia. Jak montuje się roletę nadstawną? W dwóch etapach. Początkowo w trakcie prac murarskich umieszcza się samą kasetę. Następnie podczas prac wykończeniowych we wnętrzu domu wykonuje się końcowe uzbrojenie rolety.

Inaczej jednak przebiega montaż rolet zewnętrznych, gdy budowa naszego domu jest na etapie wykonywania elewacji. W takim przypadku możemy rozważyć instalację rolet podtynkowych bądź elewacyjnych. Ich zastosowanie jest uzależnione od wymiarów kasety oraz grubości ocieplenia. Skrzynkę podtynkową możemy zamontować w sytuacji, gdy grubość kasety odpowiada grubości warstw elewacyjnych. Co sprawia, że mamy możliwość jej przykrycia od frontu domu.

Oczywiście rolety zewnętrzne możemy zamontować, nawet gdy dom jest wykończony. Wtedy najlepszym wyborem są rolety elewacyjne. Instalację tego rodzaju rolet wykonuje się na ramie okiennej bądź elewacji domu. Cechują się one łatwym montażem, który można przeprowadzić samodzielnie. Jednakże, jeśli chcemy, aby montaż rolet zewnętrznych był prawidłowo wykonany lepiej powierzyć to zadanie fachowcom.

Montaż rolet zewnętrznych – aspekt wizualny

Dużym atutem, jeśli chodzi o estetykę budynku jest ukrycie rolet zewnętrznych pod tynkiem. W tej sytuacji, grubość kaset musi mieścić się do 15 cm. Inwestorzy zazwyczaj wybierają ocieplenie o grubości 20 cm, tym samym mamy możliwość całkowitego zakrycia rolety zewnętrznej.

Dbając o aspekt wizualny użytkowanego domu oraz mając na uwadze kwestie techniczne, montaż rolet zewnętrznych elewacyjnych zazwyczaj odbywa się w świetle otworu okiennego. Dzięki czemu, zamocowane kasety i prowadnice są bardziej stabilne. Ponadto, posiadając grubą warstwę ocieplenia budynku, obudowa rolet zewnętrznych wychodzi niewiele poza płaszczyznę elewacji. Montaż tego typu rolet nieznacznie zmniejsza powierzchnię szyby, jednak ograniczenie ilość światła słonecznego jest niemalże nieodczuwalne.

Jakie pomiary wykonać przed montażem rolet zewnętrznych?

Zdecydowałeś się na montaż rolet zewnętrznych i chcesz to zrobić samodzielnie? Jeśli, tak to musisz zastanowić się, jaki sposób sterowania rolet wybierzesz oraz po której stronie umieścisz napęd. Oprócz tego, konieczne jest wykonanie niezbędnych pomiarów, dzięki którym wybierzesz odpowiedni rozmiar rolet. Tylko jakie pomiary wykonać, aby odnieść sukces przy samodzielnym montażu rolet zewnętrznych?

Przede wszystkim, montując roletę w świetle ościeża należy zmierzyć jego szerokość oraz wysokość. Oczywiście musimy przyjąć ewentualne nierówności, dlatego najlepiej jest dokonać pomiaru jego najmniejszej szerokości. Następnie wymiar ten zmniejszamy o ok. 5 mm co sprawi, że w razie konieczności będziemy mogli dokonać korekty mocowania. Jeśli podczas montażu powstaną szczeliny można wypełnić je masą akrylową. W przypadku pomiarów wysokości nie muszą być one aż tak dokładne, jak w przypadku szerokości. Jedyne istotne jest, aby nie przyjąć zbyt małej wysokości. W końcu za długie prowadnice zawsze można skrócić, a nadmiar rolety nawinąć na wał, zaś zza krótkimi roletami już nic nie zrobimy.

Dokonanie prawidłowych pomiarów to nie tylko pewność wybrania odpowiedniego rozmiaru rolety, ale również wpływ na walory estetyczne budynku. Jak wiadomo, roleta będzie widoczna na elewacji w całości. Należy pamiętać, że montaż rolet zewnętrznych przeprowadza się jedynie na ścianach jednowarstwowych bądź elewacji wykonanej z wytrzymałego materiału.

Obsługa rolet zewnętrznych i mechanizm zwijający

W zależności od rodzaju rolet zewnętrznych wyróżniamy rolety, których opuszczanie i podnoszenie odbywa się:

  • ręcznie – przy pomocy taśmy, sznurka bądź korby,
  • napędem elektrycznym – wbudowanym w kasetę rolety, który można sterować przyciskami lub pilotem.

Na dodatek, przed zamówieniem rolet należy określić, po której stronie okna powinien znajdować się mechanizm zwijający. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę komfort obsługi oraz montażu rolet. Zazwyczaj mechanizm zwijający instaluje się od strony klamki lub oszklenia stałego. Natomiast w oknach dwuskrzydłowych mechanizm jest montowany od strony zawiasów.

Montaż kasety i prowadnic 

Rolety wymierzone, zamówione, zostały nam dostarczone, więc przyszedł czas na ich montaż. Na początek ustalamy miejsce, w którym wywiercimy otwór do przeprowadzenia mechanizmu sterowania roletami. Jeśli zdecydowaliśmy się na sterowanie ręczne to miejsce otworu na przeciągnięcie sznura lub taśmy musi zostać dostosowane do koła zwijającego znajdującego się na wale kasety. Dlatego, aby wywiercić otwór w odpowiednim miejscu należy przyłożyć kasetę ze zdjętą osłoną. Możemy wspomóc się także odmierzeniem na ramie okiennej odległości od rogu ościeża.

Samo wykonanie otworu w ramie okiennej nie powinno przysporzyć żadnego problemu. W przypadku okien PVC posiadających metalowe wzmocnienie w profilu najlepiej użyć wiertła do blachy. Wywiercony otwór powinien mieć średnicę (ok. 1 – 2 cm) umożliwiającą przeprowadzenie rurki prowadzącej lub sprężystej przelotki. Kolejno przycinamy prowadnice, dostosowując ich długość do grubości okna. Zaś z wewnętrznej strony przykręcamy prowadnik.

Nieco inaczej jest w przypadku montażu rolety zewnętrznej z elektrycznym mechanizmem sterowania. Tutaj mamy dużą swobodę, co do wyboru miejsca na otwór do podłączenia instalacji elektrycznej. Możemy wykonać go nawet skośnie w ościeżu od wnętrza domu. Po jego wywierceniu łączymy kasetę z prowadnicami. Na początek przystawiamy elementy do miejsca zamocowania i przy pomocy ścisków stolarskich chwilowo mocujemy kasetę i prowadnicę, aby je poprawnie ustawić. Następnie, używając poziomicy sprawdzamy pion i poziom ustawionych elementów oraz czy prowadnice są odpowiednio rozstawione na całej długości. Na koniec, w zależności od rodzaju ramy okiennej przykręcamy kasetę wraz z prowadnicami wkrętami bądź blachowkrętami. Po zakończonym montażu prowadnic otwory wypełniamy zaślepkami.

Zastanawiając się, jaka powinna być odległość pomiędzy otworami na prowadnicach, najlepiej przyjąć, że skrajne punkty wiercimy około 5 - 10 cm od końca kasety. Pozostałe otwory powinny być w odległości ok. 50 cm od siebie. Otwory wiercimy od zewnętrznej części profilu prowadnicy. I choć zazwyczaj prowadnice posiadają gotowe otwory w odpowiednim rozstawieniu, to zdarza się, że możemy otrzymać takie, które ich nie posiadają.

Montaż pancerza i systemu sterowania

Kasetę oraz prowadnicę mamy zamontowane, teraz musimy założyć pancerz rolety. Jest on montowany zaczepami taśmowymi do wału, zaś zaczepy te wprowadzamy w ostatnią listwę pancerza. Kolejną czynnością jest nawijanie rolety na wał oraz montaż jej brzegów w szczelinach prowadnic. Dodatkowo, nie możemy zapomnieć o umieszczeniu ograniczników podniesienia w dolnej części pancerza. Ich pominięcie skutkuje wypadnięciem rolety z prowadnic oraz całkowitym jej nawinięciem na wał kasety.

W przypadku ręcznego mechanizmu sterowania konieczny jest montaż zwijacza z taśmą lub linką. Rolety z tego rodzaju mechanizmem można podnosić i opuszczać poprzez pociąganie za wybrany element. Natomiast, ciężkie rolety mogą stanowić problem przy ich podnoszeniu za pomocą samej linki czy taśmy. Dlatego, w takich przypadkach montuje się korbkę wspomagającą sterowanie roletą. Kierunek zwijania i rozwijania rolety jest utrzymywany przez prowadnik, dlatego najlepiej, gdy zwijacz wraz z prowadnikiem jest zamontowany na jednej płaszczyźnie. Dzięki czemu, sterowanie roletą jest jeszcze łatwiejsze.

wstecz