Okna narożne - zalety, wady, rodzaje

Okna narożne - zalety, wady, rodzaje

11/01/2023

Nowoczesna architektura wyróżnia się wieloma elementami odróżniającymi od tradycyjnych rozwiązań. Z pewnością do cech charakterystycznych tego rodzaju budownictwa należą okna narożne. Okna narożne cieszą się ogromną popularnością już od kilku lat. Stały się nieprzeciętną ozdobą zarówno budynku, jak i pomieszczeń wewnętrznych tj. kuchni oraz salonu. Na dodatek, przeszklenia z okien narożnych optycznie powiększają pomieszczenia sprawiając, że stają się one bardziej przestronne. Czy jednak okna narożne to same zalety? Czy może posiadają pewne wady? Jakie są rodzaje okien narożnych? W tym artykule przedstawimy ci wszystko, co musisz wiedzieć o oknach narożnych, zanim zastosujesz je w domu.

Okna narożne – najważniejsze cechy

Na początku wyjaśnimy, czym są okna narożne i jakie są ich najważniejsze cechy. Zatem, okna narożne to rodzaj stolarki okiennej posiadający dwa połączone ze sobą przeszklenia, najczęściej pod kątem 90 stopni pozwalające na ich montaż w rogu budynku. W porównaniu do tradycyjnych okien są bardziej narażone na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Z tego też względu, okna narożne muszą być ciepłe oraz szczelne. Dodatkowo, do produkcji okien narożnych często wykorzystuje się szkło hartowane pełniące funkcję wzmacniającą. Oprócz tego, okna te powinny posiadać przynajmniej dwukomorowy pakiet szybowy. Wybierając okna narożne do swojego domu zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw). Najlepiej, aby jego wartość nie przekraczała 0,9W/(m2K).

Okna narożne – zalety

Tak jak na wstępie zostało wspomniane okna narożne posiadają wiele zalet. Jednak oprócz podniesienia walorów estetycznych, czy optycznego powiększenia przestrzeni użytkownicy tego rodzaju okien wymieniają jeszcze kilka pozytywnych cech.

  • większa ilość światła dziennego - szacuje się, że doświetlenie wnętrza naturalnym światłem przy zastosowaniu okien narożnych jest większa aż o 30%. Dzieje się tak, gdyż promienie słoneczne dostają się do pomieszczenia z dwóch stron, tym samym wnętrze jest dłużej i lepiej doświetlone.
  • niższe koszty energii elektrycznej – jeśli pomieszczenie jest dłużej doświetlone światłem słonecznym, to opóźnione zostaje włączenie domowego oświetlenia. Co za tym idzie, im później zapalamy światło, tym więcej zaoszczędzamy na prądzie.
  • poprawa samopoczucia – i nie chodzi tutaj o mniejsze rachunki za prąd, choć pewnie to też poprawia nasze samopoczucie. Lecz udowodniono, że przebywanie w miejscach o dużej ilości światła słonecznego ma pozytywny wpływ na nastrój oraz koncentrację. Teraz już wiesz, dlaczego budynki biurowe posiadają tak duże przeszklenia.
  • eksponowanie widoku za oknem – zastosowanie okien narożnych daje nam lepszą widoczność na piękne widoki za oknem. Tym bardziej, jeśli zdecydujemy się wybrać okno narożne wielkoformatowe, które można by rzec „zaprasza” przyrodę do wnętrza domu. Dodatkowo, podziwianie zielonych widoków za oknem działa na domowników odprężająco.

Okna narożne – wady

Nie ma produktu, który nie posiadałby choć jednej wady. I tak samo jest z oknami narożnymi. Chociaż dla jednej osoby, to co jest minusem, dla drugiej może być plusem. Zatem przekonajmy się, jakie mogą być wady okien narożnych.

  • koszt zakupu – niestety, ale koszt zakupu okien narożnych jest wyższy niż w przypadku standardowych rozwiązań. Jest to uwarunkowane nietypową budową stolarki, która generuje większe koszty produkcji. Szczególnie okna narożne ze stepem są dość drogie, gdyż muszą być wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, a także korzystać z nowoczesnych technologii pozwalających na połączenie dwóch szklanych tafli.
  • czas realizacji zamówienia – chyba nikogo nie dziwi fakt, że okien narożnych nie dostaniemy „od ręki”. Tego rodzaju okna są zawsze wykonywane na indywidualne zamówienie klienta. Dodatkowo, zastosowanie koniecznych wzmocnień wydłuża czas produkcji okien narożnych.
  • zwiększone narażenie na czynniki atmosferyczne – z racji montażu okien narożnych w rogu budynku są bardziej narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych, tj. deszcz, śnieg, czy wiatr. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na parametry termoizolacyjne oraz szczelność wybranych przez nas okien.
  • zaplanowanie ich montażu już na etapie projektowania budynku – już w czasie projektowania wymarzonego domu powinniśmy wziąć pod uwagę montaż okien narożnych. Jest to szczególnie istotne, gdyż ich zastosowanie wymaga wykonania specjalnych nadproży, czy wzmocnień stropu. Oprócz tego, zastosowanie okien narożnych wielkoformatowych wiąże się z przygotowaniem ramy żelbetowej.
  • wczesne zaplanowanie montażu rolet zewnętrznych – jeśli planujesz zastosować rolety zewnętrzne bądź inne osłony okienne musisz podjąć decyzję już podczas projektowania budynku. Okna narożne mają to do siebie, że nie każde rolety zewnętrzne można przy nich zamontować, a ponadto mogą pogorszyć efekt wizualny okien, jak i całego budynku.

Okna narożne – rodzaje

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy dwa rodzaje okien narożnych. Pierwsze z nich to okna narożne ze słupkiem. W miejscu połączenia szyb umieszcza się słupek w takim samym odcieniu jak rama okienna. Zastosowanie słupka pozwala na złączenie dwóch szyb pod różnym kątem, np. 45. 135, czy 210 stopni. Atutem okien wyposażonych w profil narożny jest otwieranie przynajmniej jednego skrzydła okna. Dodatkowo, okna ze słupkiem są tańsze od okien ze stepem, jednak ich wygląd jest nico mniej nowoczesny. Drugim rodzajem są właśnie okna ze stepem nieposiadające słupka łączącego, tym samym osiągają minimalistyczny wygląd. Oprócz nowoczesnego wyglądu okna narożne ze stepem zapewniają rozkoszowanie się pięknym widokiem bez ograniczeń. Niestety, ale ten rodzaj okien jest droższy od okien ze słupkiem nawet o 40%. Ponadto, okna te nie są otwierane, a ich połączenie jest możliwe wyłącznie pod kątem 90 stopni. Jest to uwarunkowane ich budową, gdzie jedna przeszklona ścianka jest nakładana na drugą, a miejsce ich połączenia zostaje wykończone emalią ceramiczną bądź dedykowanym silikonem. Po stronie wewnętrznej wykorzystuje się sznur dylatacyjny wraz ze specjalnym klejem, które docieplają okno.

Biorąc pod uwagę rodzaj, specyfikę oraz wszystkie wady i zalety okien narożnych, podjęcie decyzji o ich montażu staje się łatwiejsze. Bez względu na to, jaki rodzaj okien narożnych wybierzesz pamiętaj, że jest to inwestycja na lata. Wybranie wysokiej jakości okien zagwarantuje ich bezproblemową, wygodną i długotrwałą eksploatację. Ponadto, twój wymarzony dom będzie miał wyższą wartość i fenomenalny wygląd.

wstecz