Rolety nadstawne – wady, zalety, działanie i montaż
Rolety nadstawne inaczej zwane nadokiennymi są najczęściej wybieranym rodzajem rolet wśród klientów. Głównym zadaniem rolet zewnętrznych jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, hałasem dochodzącym z zewnątrz, a także stworzenie bariery ochronnej zabezpieczającej przed wtargnięciem nieproszonego gościa. Jednakże rolety nadstawne podobnie jak inne rodzaje rolet mają swoje wady i zalety. W tym artykule bliżej przyjrzymy się plusom i minusom rolet nadstawnych, a także ich działaniu oraz sposobie montażu.
Rolety nadstawne – budowa i działanie
Na początek zapoznajmy się z budową i działaniem rolety nadstawnej. Bo o ile rolety te mogą mieć różny kolor, wygląd, czy grubość, to ich konstrukcja jest taka sama we wszystkich modelach. Otóż, roleta nadstawna składa się z pancerza, skrzynki PCV oraz prowadnic. Pancerz zwija się do skrzynki, która ocieplona jest styropianem i umieszczona nad oknem. Natomiast prowadnice mocuje się do ramy okiennej. Oczywiście roleta nadstawna posiada więcej komponentów, lecz te wyżej wymienione znajdują się w każdym modelu tego typu rolety. Jeśli chodzi o działanie rolet nadstawnych, to możemy sterować je napędem elektrycznym, stosując przycisk, pilot lub dla jeszcze większej wygody swoim telefonem. Montaż elektrycznego napędu jest bardzo prosty i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a dodatkowo zapewnia maksymalny komfort i wygodę użytkowania.
Montaż rolet nadstawnych
Montaż rolet nadstawnych jest możliwy wyłącznie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to montaż rolet na etapie budowy obiektu, gdyż tak jak wcześniej wspomniano konieczne jest przykręcenie skrzynki rolety do górnej ramy okiennej bądź drzwiowej. Oprócz tego, także prowadnice wymagają przytwierdzenia do zewnętrznej części ramy. Natomiast końcowym etapem montażu rolety nadstawnej jest umieszczenie gotowego zestawu we wnęce okiennej lub drzwiowej.
Kolejną możliwością montażu rolet nadstawnych jest sytuacja, gdy decydujemy się na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach już użytkowanych. Jednakże takie rozwiązanie posiada pewną wadę. Otóż konieczne jest zmniejszenie wnęki okiennej, aby ustąpić miejsca skrzynce rolety. Co oczywiście skutkuje ograniczeniem ilości światła słonecznego wpadającego do środka pomieszczenia.
Przeczytaj również: Rolety podtynkowe - czym są i co warto o nich wiedzieć
Zalety rolet nadstawnych
Rolety zewnętrzne nadstawne posiadają szereg zalet, które warunkują ich popularność pośród klientów decydujących się na montaż rolet zewnętrznych. Do głównych zalet rolet nadstawnych należą:
- Estetyczne połączenie rolety zewnętrznej z oknami i drzwiami dające wrażenie integralnej całości, gdyż po zainstalowaniu rolety nadstawnej skrzynka zostaje zasłonięta elewacją i staje się niewidoczna.
- Wykonana z PCV skrzynka rolety nadstawnej wykazuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, a dodatkowe zastosowanie styropianu ogranicza powstawanie mostków termicznych.
- Stosunkowo łatwy montaż. Wyjątkiem jest podłączenie napędu elektrycznego, ze względu na konieczność skorzystania z usług fachowca.
- Wygodne użytkowanie z możliwością zdalnego sterowania.
- Wieloletnie, bezawaryjne działanie, a w razie awarii szybki dostęp do skrzynki z wewnętrznej strony pomieszczenia.
- Wysokie walory estetyczne, ze względu na możliwość dopasowania koloru pancerza rolety nadstawnej do niemalże każdej fasady budynku.
- Doskonała ochrona przed nadmiernym nagrzaniem się pomieszczenia, a jednocześnie przed przenikaniem niskich temperatur, wiatru i hałasu z zewnątrz.
- Niewygórowana cena, która uzależniona jest od wykorzystanych materiałów, mechanizmów, wielkości, koloru, czy wybranego producenta.
Wady rolet nadstawnych
Lista zalet rolet nadstawnych jest dość imponująca. Jednak rolety te, jak każdy inny produkt posiadają także wady. Do najczęściej wymienianych minusów rolet nadstawnych należą:
- Brak możliwości montażu w przypadku wybudowanych obiektów, gdzie nie ma konieczności wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.
- Konieczność zmniejszenia otworu okiennego odpowiadającemu rozmiarowi skrzynki. Niekiedy jest to po prostu niemożliwe ze względu na niewielki rozmiar okien oraz usytuowanie budynku, np. w zalesionej okolicy, czy blisko wysokich obiektów, gdzie ilość dochodzących promieni słonecznych jest dość ograniczona.
- Nieodpowiednio docieplone rolety nadstawne mogą skutkować powstawaniem mostków termicznych, co z pewnością w negatywny sposób odbije się na kosztach ogrzewania.
Czy warto zdecydować się na rolety nadstawne?
Podsumowując wszystkie plusy i minusy rolet nadstawnych chyba nie ma wątpliwości, że warto zdecydować się na ich montaż. Jednakże tak jak wcześniej zostało wspomniane nie jest to rozwiązanie dla każdego. Jeśli jesteś na etapie budowy domu, czy jego projektowania warto pokusić się o zakup rolet nadstawnych. To samo możemy polecić, gdy masz zamiar wymienić okna oraz drzwi w twoim domu i myślisz o montażu rolet zewnętrznych. W końcu rolety nadstawne to synonim funkcjonalności połączony z ponadczasową estetyką wpisującą się w niemalże każdy charakter budynku.